Pomimo tego, że Twierdza Srebrna Góra nie jest jedynym obiektem warownym na ziemi kłodzkiej, zdecydowanie warto ją odwiedzić. Przyciągająca niezwykłą architekturą i malowniczym położeniem spodoba się jednak nie tylko miłośnikom militariów, czy historii. Już teraz zobacz, co ma do zaproponowania Twierdza Srebrna Góra: zwiedzanie, cennik, dojazd.
Kto zbudował twierdzę w Srebrnej Górze?
Twierdza w Srebrnej Górze powstała za panowania Prusów dla zabezpieczenia militarnego podbitego w 1740 roku Śląska. Autorem jej pierwotnego projektu był inżynier Ludwik Wilhelm Regler, natomiast modyfikacje wprowadzał sam ówczesny król pruski – Fryderyk II Wielki. Budowla została wzniesiona na dwóch sąsiadujących ze sobą wzgórzach leżących nad Przełęczą Srebrną – Fortecznej Górze (686 m n.p.m.) i Ostrogu (627 m n.p.m.), skąd doskonale było widać całą okolicę. To też, w połączeniu z nowoczesnym na owe czasy projektem, przyczyniło się do sukcesu, jaki Twierdza Srebrna Góra odniosła w dziedzinie obronności. Do jej budowy zaangażowanych było ponad 4 tysiące robotników, a same prace trwały 12 lat.
Co warto zobaczyć w Srebrnej Górze?
Twierdza w Srebrnej Górze jest jedną z największych tego typu w Europie, a jej zwiedzanie jest okazją, by zobaczyć, jak wyglądało żołnierskie życie w XVIII wieku. Trasa wycieczki obejmuje między innymi:
- Donjon (dondżon) – położona w centrum twierdzy budowla składa się z 4 ogromnych, połączonych kurtynami wież. Niegdyś służyła celom mieszkalnym i obronnym, a dziś jako największy obiekt tego typu w Europie, stanowi niemałą atrakcję turystyczną. Niegdyś znajdowały się w niej między innymi magazyny, zbrojownia, prochownia, kaplica, piekarnia, browar, czy warsztaty rzemieślnicze, co sprawiało, że fort był samowystarczalny i mógł przetrwać nawet 5-miesięczne oblężenie.
- Podziemne kazamaty – składa się na nie 151 pomieszczeń fortecznych rozmieszczonych na 3 kondygnacjach.
- Izbę żołnierską z wyposażeniem.
- Ekspozycję mundurów żołnierzy z XVIII wieku.
- Pokaz działania broni czarnoprochowej.
- Artylerię forteczną.
- Wystawy czasowe.
Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra odbywa się w towarzystwie przewodnika ubranego w strój z epoki napoleońskiej, co stanowi dodatkową atrakcję.
Ile czasu zajmuje zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra?
W przypadku podstawowej trasy turystycznej czas zwiedzania wynosi około 70 minut, jednak warto zarezerwować nieco więcej czasu, bo to nie wszystko, co ma do zaproponowania Twierdza Srebrna Góra. Bilety wstępu dają bowiem możliwość również samodzielnego spaceru po terenie budowli, w którego trakcie można wyjść na taras widokowy na koronie Donjonu i podziwiać widoki rozciągające się na Góry Bardzkie, Sowie i Opawskie, a także Masyw Śnieżnika. Sporą atrakcją jest ponadto stado fortecznych kóz.
Miłośnicy mocnych wrażeń mogą natomiast spróbować nocnego zwiedzania. Jest ono organizowane w każdą sobotę roku, jednak po zebraniu wcześniej grupy minimum 20 osób. Twierdza Srebrna Góra organizuje również rozmaite imprezy, w tym wieczory kawalerskie i panieńskie, szkolenia, czy imprezy firmowe.
To jednak nie wszystko. Zobacz, co jeszcze mają do zaproponowania Góry: Góry Sowie – atrakcje i najpiękniejsze szlaki. Co warto tutaj zobaczyć?
Ile kosztuje bilet do twierdzy?
Dla chcących zobaczyć, jak wygląda w środku twierdza Srebrna Góra, cennik przewiduje bilety normalne i ulgowe w cenie odpowiednio 40 i 30 złotych, przy czym dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie. Uprawnieni do zniżek muszą posiadać dokument, który to potwierdzi. Mogą z nich skorzystać dzieci, uczniowie, studenci, emeryci i renciści. Warto mieć również na uwadze, że kosztuje nie tylko sama Twierdza Srebrna Góra. Parking, który znajduje się najbliżej niej, również jest płatny.
Jak dojechać do Twierdzy Srebrna Góra?
Z uwagi na otoczenie, w jakim znajduje się twierdza Srebrna Góra, dojazd jest możliwy wyłącznie na parking, który od budowli dzieli około 1-kilometrowy spacer. Znajduje się on przy Przełęczy Srebrnej, skąd wiedzie otoczona lasem droga asfaltowa. Trasę do twierdzy dodatkowo urozmaicają ciekawe zagadki, dzięki czemu wydaje się ona krótsza, niż jest w rzeczywistości.
Dojazd do samej Srebrnej Góry również jest dość dogodny – od Kłodzka to około pół godziny, a od Dusznik-Zdrój i Zieleńca niespełna godzina jazdy. Dlatego też planując swoją wizytę w Kotlinie Kłodzkiej, można zarezerwować hotel nieco dalej niż Twierdza Srebrna Góra. Noclegi o wysokim standardzie i z dostępem do wielu udogodnień oferuje Vital & SPA Resort Szarotka. Nasi goście mogą korzystać między innymi z bezpłatnego parkingu, kompleksu basenowego, czy salonów SPA. Z kolei dzięki dogodnej lokalizacji obiektu wiele atrakcji znajduje się w niedalekiej odległości, dzięki czemu nie trzeba tracić wielu godzin na jazdę samochodem. O kilku z nich przeczytasz tutaj: Góry Bardzkie – szlaki turystyczne dla każdego. Odkryj Sudety Środkowe.
Już teraz poznaj nasze atrakcyjne pakiety pobytowe i zarezerwuj dogodny dla siebie termin!
Zdjęcie: Jendrusk CC BY-SA 4.0