Góry Sowie, pomimo tego, że nie są ani zbyt rozległe, ani zbyt wysokie, stanowią świetne miejsce do odpoczynku w otoczeniu przyrody. Nieco tajemnicze, o bogatej historii przyciągają miłośników i turystyki pieszej, i rowerowej. Czym wyróżniają się Góry Sowie? Co warto zobaczyć, będąc w ich okolicy? Poznaj najważniejsze informacje na temat tego sudeckiego pasma!
Góry Sowie – garść informacji
Góry Sowie położone są w Sudetach Środkowych, których stanowią najwyższe pasmo. Znajdują się pomiędzy Górami Wałbrzyskimi i Pogórzem Wałbrzyskim oraz Górami Bardzkimi, zajmując powierzchnię około 200 km2. Środkowa część pasma wraz z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m.) oraz masyw Włodarza (811 m n.p.m.) objęte są ochroną jako Park Krajobrazowy Gór Sowich.
Góry Sowie znajdują się całkowicie na terenie Polski. Co więcej, pasmo to stanowi najstarszą część Sudetów w ogóle, co już samo w sobie czyni je warte odwiedzenia.
Poznaj także inne sudeckie pasma: Góry Orlickie – najciekawsze szlaki i atrakcje na 1 dzień.
Jak dojechać w Góry Sowie?
Góry Sowie leżą około 80 km od Wrocławia i 30 km od Wałbrzycha. Ich położenie zapewnia także wygodny dojazd od południa i wschodu – Kłodzka, czy Dusznik-Zdrój oraz Zieleńca.
Jeśli szukasz przyjaznego obiektu noclegowego w pobliżu, sprawdź ofertę Vital & SPA Resort Szarotka. Nasze pokoje i apartamenty w Zieleńcu zapewniają wygodną komunikację z różnymi miejscami w Polsce i Czechach, a bliskie otoczenie gór, sprawia, że nasz obiekt stanowi także doskonałą bazę wypadową. Przeczytaj: „Góry i szczyty wokół Kotliny Kłodzkiej. Przewodnik dla turystów”.
Gdzie pojechać w Góry Sowie?
Jeśli chodzi o Góry Sowie, atrakcje, które czekają tam na Ciebie, są praktycznie na wyciągniecie ręki, a ich różnorodność może zaskakiwać. Znajdują się tam bowiem nie tylko zamki i pałacyki, ale i twierdze, czy pozostałości fortyfikacji oraz podziemne miasta powstałe za czasów nazistowskich Niemiec.
Co warto zwiedzić, odwiedzając Góry Sowie? Oto atrakcje, których nie sposób pominąć:
-
Twierdza Srebrna Góra
Srebrna Góra jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli ziemi kłodzkiej. Została wybudowana w XVIII wieku jako militarne zabezpieczenie Śląska, który nieco wcześniej przeszedł w ręce Prus. Stojąca na dwóch wzniesieniach, wyraźnie góruje nad okolicą, stanowiąc obecnie ciekawą atrakcję turystyczną.
-
Kompleks „Riese” – Podziemne Miasto Osówka, Kompleks Włodarz, Kompleks Walim – Rzeczka
Podziemne korytarze, bunkry i sztolnie to jedne z najbardziej tajemniczych miejsc, na jakie można natrafić, zwiedzając Góry Sowie. Szlaki podziemne, które dzisiaj można zwiedzać, stanowią pozostałość po II wojnie światowej i realizowanym wówczas, ale nigdy nieukończonym nazistowskim projekcie „Riese”. Na poszczególne kompleksy składają się kilometry korytarzy, sztolnie oraz ogromne hale. Obecnie część z nich znajduje się pod wodą.
-
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie powstało w sposób sztuczny na początku XX wieku. Obecnie można się w nim kąpać, a znajdująca się na nim kładka stanowi doskonałe miejsce do spacerowania i podziwiania widoków.
Góry Sowie – szlaki piesze i rowerowe
Szlaki w Górach Sowich stanowią wyjątkowo gęstą sieć, co sprzyja uprawianiu turystki pieszej i rowerowej. Dobrze oznaczone i o zróżnicowanym stopniu trudności są odpowiednie praktycznie dla wszystkich, także rodzin z dziećmi, czy mniej sprawnych fizycznie osób.
Co pod względem turystyki górskiej wyróżnia Góry Sowie? Szczyty pasma nie specjalnie wysokie – najwyższy z nich, Wielka Sowa, góruje nad otoczeniem tylko o 485 metrów. Można go zdobyć, wychodząc między innymi z przełęczy Sokolej, Kamionek, Walimia, czy Przełęczy Walimskiej.
Inne warte uwagi wzniesienia to: Mała Sowa (972 m n.p.m.), Kalenica (964 m n.p.m.), Słoneczna (949 m n.p.m.), czy Grabina (943 m n.p.m.). Co więcej, jeśli chodzi o Góry Sowie, trasy można ułożyć również tak, by obejmowały schroniska. Na szlakach rozlokowane są 4: Zygmuntówka, Orzeł, Sowa i Bacówka.
Gdzie się zatrzymać w Górach Sowich?
Chcesz odwiedzić Góry Sowie? Nocleg możesz zaplanować praktycznie w dowolnym miejscu Kotliny Kłodzkiej! Ich położenie sprawia bowiem, że nawet zatrzymując się kilkadziesiąt kilometrów dalej, łatwo dotrzesz do swojego punktu docelowego.
Vital & SPA Resort Szarotka to idealne miejsce wypadowe w Góry Sowie. Noclegi odbywają się w bardzo komfortowych warunkach, a dodatkowe udogodnienia – kompleks basenowy, sauny, SPA – pozwalają łączyć leniwy relaks z aktywnym wypoczynkiem. Już teraz sprawdź całą naszą ofertę! Odkryj razem z nami Góry Sowie i atrakcje, które tam na Ciebie czekają.