Jeśli szukasz zacisznego miejsca w otoczeniu przyrody, Góry Bardzkie z pewnością Ci się spodobają. Stanowiące pasmo niewysokich, nawet jak na sudeckie standardy, wzniesień zachwycają swoją malowniczością i łagodnością. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Góry Bardzkie i odkryj atrakcje, które czynią ten zakątek Polski tak wyjątkowym.
Gdzie znajdują się Góry Bardzkie?
Góry Bardzkie ciągną się od Przełęczy Srebrnej oddzielającej je od Gór Sowich aż po Przełącz Kłodzką, która nie tylko stanowi granicę z Górami Złotymi, ale i zamyka Sudety Środkowe. Pasmo zajmuje powierzchnię około 200 km2, jednak przełom Nysy Kłodzkiej, dzieli je na dwie części – Grzbiet Wschodni i Grzbiet Zachodni. Pomimo niewątpliwych walorów przyrodniczych, to jednak niejedyny atut, który mają w swoim zanadrzu Góry Bardzkie. Atrakcje tego miejsca to także liczne pałacyki, dawne fortyfikacje, czy sanktuaria i kościoły chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski.
A może chcesz odwiedzić przy okazji okoliczne Góry Orlickie? Góry Orlickie – najciekawsze szlaki i atrakcje na 1 dzień.
Góry Bardzkie – szlaki
Wyjątkowo łagodny profil Gór Bardzkich i szlaki, które oplatają je dość gęstą siatką, czynią to miejsce idealnym do pieszych wędrówek, czy uprawiania turystki rowerowej. Wśród najchętniej zdobywanych szczytów bez wątpienia znajduje się Kłodzka Góra (757 m n.p.m.), która, choć druga pod względem wysokości, należy do Korony Gór Polskich. Dopiero od niedawna wiadomo bowiem, że jeśli chodzi o Góry Bardzkie, najwyższy szczyt to Szeroka Góra (765 m n.p.m.). W jej pobliżu znajduje się niebieski szlak biegnący od Przełęczy Kłodzkiej w kierunku Barda.
Zdobywając 10 najwyższych szczytów Gór Bardzkich, można uzyskać odznakę Korony Gór Bardzkich. W jej skład wchodzą: Kłodzka Góra, Ostra Góra (751 m n.p.m.), Jelenia Kopa (747 m n.p.m.), Grodzisko (734 m n.p.m.), Jedlak (658 m n.p.m.), Góra Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.), Wilczak (637 m n.p.m.), Podzamecka Kopa (615 m n.p.m.), Bardzka Góra Kalwaria (582 m n.p.m.) i Obszerna (573 m n.p.m.). Musisz jednak wiedzieć, że jeśli planujesz zdobyć Góry Bardzkie, szlaki turystyczne (niebieski, żółty, zielony) mogą tu nie wystarczyć – część wzniesień znajduje się bowiem poza oficjalnymi trasami PTTK.
Ile się wchodzi na Kłodzka Górę?
Najwygodniejsza trasa na Kłodzką Górę prowadzi z Przełęczy Kłodzkiej i ma około 3 km długości. Na jej pokonanie trzeba zarezerwować nieco ponad godzinę. Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 34,5 m, z której bardzo dobrze widać Góry Bardzkie. Szlaki powrotne mogą prowadzić zaś albo do Barda, albo z powrotem do Przełęczy Kłodzkiej.
Góry Bardzkie – atrakcje w okolicy
W przypadku Gór Bardzkich atrakcje nie ograniczają się wyłącznie do szlaków turystycznych. Położone u ich podnóża miasteczka także mają wiele do zaoferowania.
Bardo
Bardo to miasto o dość długiej i skomplikowanej historii, które wielokrotnie zmieniało przynależność terytorialną. Można tam podziwiać między innymi bardzo malowniczy przełom Nysy Kłodzkiej (przełom Bardzki), liczne zabytki architektoniczne związane z czasami średniowiecznymi i nowożytnymi, oraz sanktuarium maryjne, które słynie z cudownej figury Tronującej Madonny.
Kłodzko
Kłodzko to serce Kotliny Kłodzkiej i choćby z tego powodu, warto je odwiedzić, wybierając się w Góry Bardzkie. Twierdza z przełomu XVII i XVIII wieku, urokliwe Stare Miasto z renesansowym ratuszem, czy liczne atrakcje dla dzieci, jak choćby park miniatur, co roku przyciągają rzesze turystów, którzy chcą odkryć najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska.
Kamieniec Ząbkowicki
Kamieniec Ząbkowicki położony jest na tyle blisko Gór Bardzkich, że nie sposób o nim nie wspomnieć. Słynie między innymi z dużego zespołu pałacowego z drugiej połowy XIX wieku, nazywanego potocznie pałacem Marianny Orańskiej. Obiekt ten jest obecnie poddawany renowacji, jednak można go zwiedzać. Niedaleko znajduje się zaś zespół klasztorny ojców cystersów, który kształtował się stopniowo pomiędzy XIV a XIX wiekiem. W jego skład wchodzą między innymi kościół, oficyny, spichlerz i budynki gospodarcze.
Vital & SPA Resort Szarotka – miejsce, skąd wszędzie jest blisko
Chcesz odwiedzić Góry Bardzkie? Noclegi, które możemy Ci zaproponować, z całą pewnością Cię nie rozczarują! Vital & SPA Resort Szarotka to wysokiej klasy obiekt noclegowy położony w Zieleńcu, kilkanaście kilometrów od Barda i samych Gór Bardzkich. Jego lokalizacja sprawia, że stanowi doskonały punkt wypadowy, zapewniając wygodny dojazd praktycznie we wszystkie pasma górskie otaczające Kotlinę Kłodzką. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj: Góry i szczyty wokół Kotliny Kłodzkiej. Przewodnik dla turystów. Blisko stamtąd również do Czech.
Co więcej, nasze pokoje i apartamenty w Zieleńcu zapewniają wszelkie udogodnienia (WiFi, telewizję, sejf, ręczniki, suszarkę), a goście mogą dodatkowo korzystać z kompleksu basenowego, saun, jacuzzi, czy salonów odnowy biologicznej. Już teraz zobacz, co możemy Ci zaproponować!