Gdy w grę mają wchodzić takie atrakcje do zwiedzania, jak kopalnie, Kotlina Kłodzka jest na pierwszym miejscu. Region ten słynie bowiem nie tylko z przepięknych gór i klimatycznych miasteczek, ale również bogatych podziemi. Jakie kopalnie można tam zwiedzać? Która z nich jest najciekawsza? Poznaj nasze propozycje!
Gdzie w Kłodzku są kopalnie?
Kopalnie w Kotlinie Kłodzkiej stanowią ważną część dziedzictwa tego regionu. Pierwsze wzmianki na ich temat pojawiły się już w średniowieczu, kiedy wydobywano tutaj żelazo, miedź, ołów, srebro, czy złoto. Obecnie niektóre z dawnych kopalni zostały udostępnione do zwiedzania, a dzięki bogatej ofercie robią ogromną furorę nie tylko wśród turystów. Jakie są kopalnie w Kotlinie Kłodzkiej?
Kotlina Kłodzka: Kopalnia Uranu w Kletnie
To jedna z największych atrakcji, jakie ma do zaoferowania Kotlina Kłodzka. Kopalnia Uranu znajduje się w północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika, w miejscowości Kletno. Została założona w 1948 roku i przez kolejne 5 lat (do zamknięcia) wydobyto w niej 20 ton uranu. W sumie obejmowała 20 sztolni i 3 szyby, częściowo wykorzystując infrastrukturę średniowieczną. Obecnie zwiedzać można sztolnię numer 18, położoną przy drodze łączącej Kletno i Sienną.
W porównaniu do innych kopalni w Kotlinie Kłodzkiej ta jest chyba najbardziej kolorowa. Można podziwiać tam podświetlone złoża minerałów, sprzęt i kufle górnicze, a także kolekcję historycznych map. Co więcej, na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Prócz oprowadzania po podstawowej trasie w kopalni organizuje się również nocne zwiedzanie, fabularyzowaną grę dla dorosłych, quest terenowy oraz warsztaty i zajęcia skierowane do różnych grup wiekowych.
Ile trwa zwiedzanie Kopalni Uranu w Kletnie? Przejście podstawowej trasy trwa około 40-45 minut. Zwiedzenia odbywa się z przewodnikiem w około 25-osobowych grupach. Same wejścia są znów organizowane mniej więcej co godzinę.
Kotlina Kłodzka: Kopalnia Złoty Stok
Innym ciekawym miejscem, jeśli chodzi o kopalnie i Kotlinę Kłodzką, jest Złoty Stok i tamtejsza dawna kopalnia arsenu i złota. Otwarta dla zwiedzających niemal 30 lat temu dzisiaj jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu. Jest to zasługą nie tylko wyjątkowego otoczenia, ale także szeroko rozbudowanej oferty. Odwiedzając to miejsce, można nie tylko przejść podstawową trasą turystyczną i poznać historię górnictwa w Złotym Stoku, ale także zobaczyć Średniowieczny Park Techniki oraz wejść do Sztolni Ochrowa. Kopalnia oferuje również podziemny spływ łodzią, podziemny wodospad oraz dodatkowe atrakcje: płukanie złota, poszukiwanie minerałów na Polu Diamentowym, czy odlewanie własnej sztabki złota.
Kotlina Kłodzka: Muzeum Górnictwa Dawna Kopalnia Nowa Ruda
Chociaż górnictwo przez bardzo długi czas stanowiło o tym, czym jest Kotlina Kłodzka, kopalnie, w których wciąż się wydobywa, należą dzisiaj do rzadkości. Na przykład w okolicach Nowej Rudy wszystkie zlikwidowano w latach 90. XX wieku. Po czasie zadbano jednak o otworzenie w nich muzeum. Co można w nim zobaczyć?
Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie dzieli się na 2 części – muzealną (nadziemną) i podziemną. Na pierwszą z nich składają się 4 sale z eksponatami odnoszącymi się do historii górnictwa oraz dziejów samej kopalni. Z kolei podziemna trasa pokazuje, jak wyglądała praca górników, a nawet pozwala się jej podjąć. Zwieńczeniem zwiedzania jest jazda prawdziwą górniczą kolejką. Co więcej, muzeum przygotowało także questy, czyli zwiedzanie w formie gry terenowej z zagadkami.
Podziemia Kotliny Kłodzkiej
Jednak sudeckie podziemia to nie tylko kopalnie. Kotlina Kłodzka słynie również z przepięknych jaskiń oraz podziemnych tuneli wydrążonych jako część twierdz obronnych (zobacz: twierdza Srebrna Góra) lub podziemnych kompleksów – takimi były na przykład miasto Osówka lub Sztolnie Walimskie będące częścią nazistowskiego projektu „Riese”.
Jeśli chcesz spędzić miło czas w Kotlinie Kłodzkiej, a przy okazji mieć blisko do najważniejszych atrakcji regionu, już teraz zarezerwuj pobyt w Vital & SPA Resort Szarotka! To wyjątkowe miejsce, które położone jest w bardzo dogodnej lokalizacji – w Zieleńcu, części Dusznik-Zdrój. Zapewnia wygodny dojazd w różne miejsca zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Co więcej, oferuje swoim gościom szereg udogodnień, dzięki czemu ich odpoczynek może być jeszcze bardziej komfortowy. Na terenie obiektu znajdują się między innymi kompleks basenowy, gabinety SPA, czy darmowy parking. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!