Zamek Książ to jeden z najważniejszych zabytków nie tylko Kotliny Kłodzkiej, ale i Polski w ogóle. Wyróżniający się bajkową architekturą przyciąga jednak także ciekawą, pełną tajemnic historią, w którą trudno się nie zanurzyć, spacerując po zamkowych pomieszczeniach. Zobacz, co sprawia, że zamek Książ w Wałbrzychu jest tak wyjątkowy, i dlaczego warto go odwiedzić.
Jak dojechać do zamku Książ?
Kompleks zamek Książ położony jest w północnej części Wałbrzycha (woj. dolnośląskie), niedaleko drogi krajowej nr 35, którą też najłatwiej do niego dojechać. W bezpośrednim otoczeniu obiektu znajdują się ogólnodostępne tereny leśno-parkowe Książańskiego Parku Krajobrazowego z wyznaczonymi alejkami spacerowymi i rowerowymi. Pozwalają one na wygodne dotarcie pod sam zamek Książ. Parking usytuowano bowiem nieco bliżej głównej drogi, na skraju parku, i dzieli go od zamku około 15-minutowy spacer. Dojazd do postoju jest możliwy wyłącznie jednokierunkową aleją noszącą imię Rodziny Hochbergów.
Co warto zobaczyć w zamku Książ?
Zamek w Książu może poszczycić się niemal 750-letnią historią, w której nie brakowało burzliwych okresów. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowany stanowi dzisiaj wyjątkowe miejsce, które jest czymś więcej niż zabytkiem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Co takiego ma zamek Książ? Atrakcje samego obiektu, a także jego okolicy, przedstawiają się następująco:
- Zamek Książ – zwiedzanie kompleksu stanowi okazję do zobaczenia bogato zdobionych wnętrz oraz kolekcji obrazów, które niegdyś stanowiły ozdobę tego miejsca.
- Palmiarnia – ten ciekawie przedstawiający się budynek został wybudowany na początku XIX wieku z myślą o księżnej Daisy, żonie ostatniego z Hochbergów. Można w nim podziwiać ponad 250 gatunków roślin z całego świata, w tym palmy, granatowce, filodendrony i daktylowce.
- Podziemia – wydrążone w czasach hitlerowskich tunele stanowią jedną z największych tajemnic zamku Książ w Wałbrzychu. Zwiedzanie odbywa się trasą wzdłuż tarasów i obejmuje odcinek o długości około 500 m.
- Stadnina Koni – to zabytkowe zabudowania, gdzie obecnie można podziwiać Stado Ogierów Książ (głównie rasy śląskiej).
- Mauzoleum rodziny Hochbergów – ten ciekawy zabytek architektoniczny jest wewnątrz zdobiony freskami. Zachowały się w nim sarkofagi oraz platforma transportująca trumny.
Odwiedzając zamek Książ, warto zobaczyć również:
- ruiny zamku Stary Książ,
- punkty widokowe,
- pomnikową aleję lipową,
- spacerową ścieżkę Hochbergów z kamiennym tunelem.
Ile kosztuje bilet wstępu na Zamek Książ?
Z uwagi na to, jak bardzo wiele atrakcji ma do zaproponowania zamek Książ, bilety wstępu występują w kilku wariantach. Najdroższy z nich normalnie kosztuje 85 zł (75 zł ze zniżką) i pozwala na zwiedzenie wszystkich atrakcji kompleksu – wnętrza zamku, Podziemi, Stada Ogierów, Mauzoleum i Palmiarni. Inne dostępne warianty mogą obejmować:
- Zamek + Podziemia + Palmiarnia (75/65 zł)
- Zamek + Stado Ogierów + Palmiarnia (59/49 zł)
- Zamek + Palmiarnia (55/45 zł),
- Nocne zwiedzanie (od 65 zł).
Możliwe jest także wykupienie biletów wstępu do konkretnych obiektów, które wchodzą w skład kompleksu zamek Książ. Zwiedzanie w tym trybie zostało przewidziane między innymi dla Podziemi, Mauzoleum, czy Palmiarni.
Kiedy można zwiedzać Zamek Książ?
Zwiedzanie zamku Książ jest możliwe od poniedziałku do niedzieli przez cały rok, z wyjątkiem nielicznych, określonych dni. Godziny otwarcia zależą od pory roku. Obecnie zarówno sam zamek, jak i Palmiarnia dostępne są w godzinach 9:00-18:00 od poniedziałku do piątku oraz 9:00-19:00 w weekendy.
Jednak dla chcących odwiedzić zamek Książ, godziny otwarcia podane powyżej nie są jedyną okazją do zwiedzenia rezydencji. W wybranych datach organizowane jest tam również nocne zwiedzanie. Jedna z jego formuł dedykowana jest również rodzinom z dziećmi.
Szarotka – miejsce, skąd wszędzie jest blisko!
Chcesz poznać Ziemię Kłodzką oraz zwiedzić zamek Książ? Nocleg w Vital & SPA Resort Szarotka będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Nasz obiekt noclegowy położony jest w dobrze skomunikowanej części Dusznik-Zdrój i oferuje dogodny dojazd do wielu miejsc w Polsce i w Czechach. To doskonała baza wypadowa zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i tych, którzy chcą zwiedzić zamki i pałace w Kotlinie Kłodzkiej. Jeden z nich, zamek Leśna Skała, znajduje się szczególnie blisko! Zobacz: Zamek Leśna Skała – atrakcja turystyczna w pobliżu Zieleńca. Poznaj to miejsce razem z nami.
Szarotka oferuje jednocześnie dogodne warunki zakwaterowania i dostęp do wielu udogodnień, w tym gabinetów SPA, czy kompleksu basenowego, które znajdują się w tym samym budynku. Już dziś zobacz, co możemy zrobić, by Twój pobyt w Zieleńcu był lepszy!