Dolny Śląsk jest pełen wyjątkowych atrakcji, a Szlak Ginących Zawodów w Kudowie niewątpliwie stanowi jedną z nich. To magiczne miejsce, gdzie można przysłowiowo przenieść się w czasie i zobaczyć, jak kiedyś wytwarzano gliniane naczynia, wykuwano podkowy, czy pieczono chleb. Dlaczego jeszcze warto je odwiedzić?
Co to jest Szlak Ginących Zawodów?
Szlak Ginących Zawodów to gospodarstwo agroturystyczne należące do Urszuli i Bogusława Gorczyńskich, gdzie w kilku budynkach zgromadzono przedmioty i elementy wyposażenia związane z dawnymi zajęciami ludności, w tym z koronkarstwem, tkactwem, czy kowalstwem. Organizowane są tam również pokazy pozyskiwania mąki, pieczenia chleba oraz wyrobu masła, co stanowi duże urozmaicenie w stosunku do innych atrakcji, jakie ma do zaproponowania Kudowa-Zdrój. Szlak Ginących Zawodów to także okazja, by odwiedzić mini-zoo, gdzie hoduje się bażanty, kury, owce, kozy i inne wiejskie zwierzęta.
Jakie inne atrakcje ma do zaproponowania Kudowa? Zobacz również: Kudowa-Zdrój – uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej, które warto znać.
Jakie są ginące zawody?
Pomimo tego, że wiele dawnych zawodów i zajęć ludności na wsi nie jest już praktykowanych, pamięć o nich jest wciąż żywa, a specjalne pokazy rzemiosła oraz wystawy przedmiotów z nimi związanych cieszą się dużym powodzeniem wśród miejscowych i turystów. Doskonałym tego przykładem jest Szlak Ginących Zawodów (Kudowa-Zdrój), gdzie można zobaczyć między innymi:
- Garncarstwo – zajęcie to polegało na wytwarzaniu naczyń z gliny przy użyciu koła garncarskiego oraz różnych technik formowania. W ten sposób powstawały między innymi miski, kubki oraz dzbanki.
- Kowalstwo – kowal zajmował się szeroko rozumianą obróbką metalu. Wytwarzał narzędzia (gwoździe, siekiery, topory i inne), przedmioty gospodarstwa domowego, a także wykuwał podkowy i podkuwał konie. Naprawiał również sprzęty i urządzenia z metalu.
- Tkactwo – ograniczona dostępność gotowych materiałów i względy ekonomiczne powodowały, że tkaniny zazwyczaj wykonywano samodzielnie, przy pomocy krosna. Tkanie było żmudnym i wymagającym zajęciem, jednak czasami spod palców zajmujących się tym osób wychodziły prawdziwe cudeńka, w tym dekoracyjne, wielobarwne gobeliny i dywany.
- Koronkarstwo – ręczne tworzenie koronek szydełkowych lub igłowych wymagało dużego kunsztu, ale pozwalało na tworzenie finezyjnych wzorów, które mogły przyjmować formę serwet, obrusów, czy dodatków do odzieży.
- Piekarstwo – jeszcze kilkadziesiąt lat temu pieczenie chleba stanowiło powszechne zajęcie i chyba nie było gospodyni, która nie miałaby swojego sprawdzonego przepisu na ten wypiek. Przed erą piekarników bochny wkładano do pieca chlebowego opalanego drewnem, skąd wychodziły miękkie i pachnące, a do tego zazwyczaj z pysznie wypieczoną skórką.
Co można zobaczyć w skansenie w Kudowie-Zdrój?
Jeśli chodzi o skansen Szlak Ginących Zawodów, Kudowa nie ma drugiej takiej atrakcji. To wyjątkowe miejsce, gdzie można nie tylko zobaczyć wiele ciekawych, niespotykanych już przedmiotów, znajdujących się kiedyś w codziennym użytku, ale także uczestniczyć w warsztatach, czy pokazach. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? Jest to przede wszystkim drewniany wiatrak przewieziony z miejscowości oddalonej o 500 kilometrów, jednak podobny do tych, jakie występowały w okolicy i jakimi mogłaby poszczycić się dawna Kudowa. Szlak Ginących Zawodów składa się także z kuźni i kilku domków, gdzie znajdują się warsztat tkacki, kowalski i robótek ręcznych. Jednocześnie sporą atrakcją jest Dom Chleba, w którym wypiekane są bochny przeznaczone między innymi do degustacji.
Ile kosztuje wstęp do Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie?
Jeśli chodzi o Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdrój, cennik jest dość zróżnicowany. Koszt biletu normalnego aktualnie wynosi 23 złote, a ulgowego, który przysługuje studentom i emerytom, 18 złotych. Ze zniżki mogą skorzystać także dzieci – maluchy do lat 4 mają wejście bezpłatne, za 5- i 6- latki trzeba zapłacić 10 złotych oraz 16 złotych za uczniów. Dodatkowo płatne jest uczestnictwo w warsztatach.
Szlak Ginących Zawodów działający w Kudowie-Zdrój organizuje także biesiady przy ognisku dla grup zorganizowanych oraz oferuje noclegi.
Jak dojechać do Szlaku Ginących Zawodów?
Szlak Ginących Zawodów w Kudowie jest położony około 200 metrów od innej ważnej atrakcji, Kaplicy Czaszek w Czermnej. Dzięki doskonałej lokalizacji oferuje dogodny dojazd z wielu zakątków Ziemi Kłodzkiej i Dolnego Śląska, jak choćby Kłodzka, Polanicy-Zdrój czy Dusznik-Zdrój i może stanowić jeden z wielu pomysłów na pobyt w Kudowie. Poznaj również kolejne: Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych. Pomysły na ciekawe spędzenie czasu.
Wybierając pokoje i apartamenty w Zieleńcu, w Vital & SPA Resort Szarotka, do gospodarstwa Szlak Ginących Zawodów i samej Kudowy-Zdrój można dojechać już w niecałe pół godziny. To jednak niejedyny atut naszego obiektu. Dla wszystkich gości przygotowaliśmy również atrakcyjne warunki zakwaterowania oraz liczne udogodnienia (basen, SPA, place zabaw), które jeszcze bardziej umilą czas u nas spędzony. Już teraz poznaj całą naszą ofertę i wybierz pakiet pobytowy najdogodniejszy dla siebie!