Chociaż Sudety słyną z zaskakująco dużej liczby parków narodowych i innych obszarów chronionych, nie można powiedzieć, że Śnieżnicki Park Krajobrazowy jest „tylko” kolejnym z nich. To miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, a jego walory przyrodnicze i turystyczne sprawiają, że bez problemu może konkurować z położonymi niedaleko parkami narodowymi. Odkryj razem z nami Śnieżnicki Park Krajobrazowy – atrakcje, szczyty, szlaki!
Gdzie leży Śnieżnicki Park Krajobrazowy?
Śnieżnicki Park Krajobrazowy jest położony w Sudetach Wschodnich, a w jego skład wchodzą Masyw Śnieżnika, Góry Złote, łącznie z Górami Bialskimi. Ogółem ma 28 800 ha powierzchni, a dodatkowe 14 900 ha wokół obszaru chronionego obejmuje otulina, czyli specjalny pas terenu zabezpieczający go przed bezpośrednim wpływem działalności człowieka. Natomiast głównymi celami powołania Śnieżnickiego Parku Narodowego do istnienia było zachowanie jego walorów krajoznawczych i krajobrazowych, w tym naturalnej Puszczy Sudeckiej. Jest on jednym z siedmiu parków krajobrazowych w Sudetach, z kolei na jego terenie znajduje się 5 rezerwatów – Śnieżnik Kłodzki, Puszcza Śnieżnej Białki, Nowa Morawa, Jaskinia Niedźwiedzia, Wodospad Wilczki. Ciekawie wypada także inny rezerwat przyrody, chociaż położony już poza Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym: Torfowisko pod Zieleńcem – rezerwat przyrody w Górach Bystrzyckich.
Po co jest park krajobrazowy?
Park krajobrazowy to szczególna forma ochrony przyrody, która ma na celu zachowanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych danego obszaru tak, by utrzymać jego pierwotny krajobraz. Ochrona ta nie jest tak ścisła, jak w przypadku parków narodowych i dopuszcza na przykład pewne formy działalności rolniczej, czy gospodarczej. Zdarza się więc, że w obszar parków krajobrazowych włącza się zamieszkałe wsie i miasteczka, pola uprawne i łąki, czy obszary przemysłowe. Co więcej, jednostką tą zarządza się w sposób, który uwzględnia potrzeby społeczności lokalnej i dąży do zrównoważonego rozwoju danego regionu. Tak też jest w przypadku Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Atrakcje, które tam czekają, często wykraczają poza aspekty czysto przyrodnicze, oferując także zupełnie inny rodzaj rozrywki.
Co można robić w parku krajobrazowym?
Parki krajobrazowe proponują różne możliwości spędzania wolnego czasu. Forma ich ochrony zostawia furtkę między innymi do trekkingów i spacerów, obserwowania przyrody, czy uprawiania różnych rodzajów sportów. Te znów w dużej mierze zależą od ukształtowania terenu i innych walorów przyrodniczych regionu – mogą to być na przykład kajakarstwo, rafting, jazda na rowerze, czy narciarstwo alpejskie lub biegowe. Co więcej, w parkach krajobrazowych często istnieje możliwość skorzystania z bazy gastronomicznej oraz noclegowej, a dzięki licznym zabytkom, także oddania się zwiedzaniu.
Co warto zobaczyć w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym?
Ukształtowanie terenu, zróżnicowany ekosystem oraz obejmowane przez Śnieżnicki Park Krajobrazowy szczyty sprawiają, że obszar ten jest bogaty w różnego typu atrakcje. Co więcej, zaliczają się do nich nie tylko piękne widoki i kilometry szlaków turystycznych dedykowanych różnym aktywnościom fizycznych, ale także ciekawe formy geologiczne, zabytki i punkty widokowe. Z czego konkretnie słynie Śnieżnicki Park Krajobrazowy? Co warto zobaczyć?
- Śnieżnik – ten mierzący 1426 m n.p.m. szczyt jest kulminacyjnym punktem Masywu Śnieżnika. Wzniesienie to stanowi jedną z wielu atrakcji, jakie oferuje Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Szlaki wiodące na szczyt mają bardzo zróżnicowane poziomy trudności, co sprawia, że jest on dostępny także dla osób o gorszej kondycji fizycznej, czy wędrujących razem z dziećmi.
- Schronisko na Śnieżniku – położony na Hali pod Śnieżnikiem (1218 m n.p.m.) obiekt stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku w drodze na Śnieżnik lub inne szczyty położone w jego masywie. Schronisko dysponuje własną bazą noclegową i gastronomiczną oraz daje możliwość wypożyczenia nart biegowych wraz z kijkami, czy sprzętu turystycznego.
- Trójmorski Wierch – ma 1144 m n.p.m. i nie jest zbyt trudny do zdobycia, przez co często stanowi cel rodzin z dziećmi. Dodatkową atrakcją jest tutaj drewniana wieża widokowa mierząca 25 metrów i sięgająca powyżej linii drzew. Dzięki temu pozwala na podziwianie wspaniałych widoków na Kotlinę Kłodzką i Masyw Śnieżnika.
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – to kolejne z wielu ciekawych miejsc, które można zobaczyć, odwiedzając Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Atrakcje takie, jak ta nie zdarzają się zbyt często. Jaskinia Niedźwiedzia uchodzi za jedną z najbardziej spektakularnych w Polsce, a zarazem jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Ma około 4,5 km korytarzy z malowniczymi formami naciekowymi różnego rodzaju (stalagmitami, stalaktytami, kaskadami i innymi). Natomiast w latach 60. XX wieku odkryto tam kości zwierząt gatunków żyjących nawet 300 tysięcy lat temu – niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, czy wilka i lisa.
A gdy już poznasz Śnieżnicki Park Krajobrazowy, bilety do Parku Narodowego Gór Stołowych powinny być kolejne na Twojej liście: Z czego słynie Park Narodowy Gór Stołowych? I dlaczego warto się tam wybrać?
Chcesz zobaczyć różne atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej, nie tylko Śnieżnicki Park Krajobrazowy? Noclegi w Vital & SPA Resort Szarotka będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Nasz obiekt położony jest w bardzo dogodnej lokalizacji i oferuje dobry dojazd w wiele ciekawych miejsc tak w Polsce, jak i w Czechach. Co więcej, mamy do zaproponowania mnóstwo udogodnień, dzięki którym Twój pobyt w Zieleńcu będzie jeszcze bardziej udany! Już teraz odwiedź stronę internetową Szarotki i poznaj całą naszą ofertę!
Zdjęcie: Marta Rzetelska CC BY-SA 2.5