Błędne Skały są unikalne i niepowtarzalne, ale to nie jedyne istniejące Skalne Miasto. Czechy także mają swój odpowiednik, należący do Gór Stołowych. W malowniczej miejscowości Adršpach usytuowanej blisko polskiej granicy i tylko godzinę drogi od Zieleńca znajduje się największe w całej Europie Środkowej Skalne Miasto. W Czechach zdecydowanie jest więc co zwiedzać! O czym trzeba wiedzieć, planując wycieczkę do Adršpach? Podpowiadamy.
Skalne Miasto Adršpach – historia powstania
Skalne Miasto Adršpach ma historię sięgającą blisko 89 milionów lat. Niegdyś cały obszar był położony na dnie praoceanu i to właśnie działania jego wód wpłynęły na obecny kształt rezerwatu. Zdaniem geologów podczas młodszego paleozoiku w miejscu, gdzie teraz znajduje się Skalne Miasto, powstał wąwóz, w którym stopniowo gromadziły się osady z morza i rzek. W następnych latach morze parę razy ustępowało, natomiast ziemia wybrzuszała się pod wpływem ruchów tektonicznych. Gdy nastał młodszy mezozoik, morze znów zalało obszar dzisiejszego Skalnego Miasta, czemu towarzyszyło gromadzenie się piasków i iłów wapiennych na jego dnie. Ich ciężar oraz procesy chemiczne doprowadziły do tego, że luźne ziarna piasku zaczęły łączyć się ze sobą w skały, a konkretnie piaskowce. Po pewnym czasie morze definitywnie ustąpiło, ukazując skaliste złoża. Wówczas zaczęły na nie oddziaływać siły natury: wiatr, słońce, płynąca woda i mróz, nadając skałom kształt, który zachowały do dziś.
Dlaczego warto odwiedzić Skalne Miasto?
Zbudowane z piaskowca Skalne Miasto w czeskim Adršpach jest miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia i to nie tylko przez wzgląd na efektowne formacje skalne, choć bez wątpienia są one jego największą atrakcją. Na obszar rezerwatu składa się także szmaragdowe jezioro oraz wodospady, co razem tworzy zapierającą dech w piersiach panoramę. Na szczególną uwagę zasługuje flora znajdująca się na terenie Adršpach. Skalne Miasto to miejsce, gdzie rosną podgórskie i górskie gatunki roślin jak fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski, wietlica alpejska, czy modrzyk górski. Na obszarze nie brakuje też zwierząt, na które turyści mogą natknąć się, przemierzając szlaki. Jest duża szansa zobaczyć bociany czarne, czaple, borsuki, żmije zygzakowate, odwiedzając Skalne Miasto. Czechy, a konkretnie miasto Adršpach znajdują się blisko polskiej granicy, dlatego grzech nie skorzystać z takiej możliwości!
Skalne Miasto Czechy – dojazd
Jak dojechać do Adršpach? Turyści mają do wyboru kilka opcji: samochód, pociąg, szlak pieszy czy transport autobusem, o ile zdecydują się na udział w wycieczce zorganizowanej. Pierwsza możliwość, czyli dojazd autem, jest z pewnością dogodna, ponieważ turystom został udostępniony parking, który przynależy do Adršpach. Bilety uprawniające do miejsca postojowego, podobnie jak bilety wstępu, można zakupić przez internet lub na miejscu. Ile zajmuje dojazd do Skalnego Miasta samochodem? Startując z Wrocławia trzeba zarezerwować sobie około 2 h, z Zieleńca 1 h, natomiast z Kudowy-Zdrój 45 minut. Inną opcją na dostanie się do Adršpach jest pociąg, ponieważ w miejscowości znajduje się stacja kolejowa, z której można przespacerować się na teren atrakcji. Połączenia są dostępne między innymi z Jeleniej Góry, Wrocławia czy Wałbrzycha, ale sezonowo (najczęściej czerwiec-wrzesień), dlatego warto szukać dokładnych informacji na stronie przewoźnika.
Chcąc odwiedzić Adršpach i Czechy, można też skorzystać ze szlaku pieszego o długości 7,5 km, który biegnie z polskiej miejscowości Chełmsko Śląskie. Jest to jednak propozycja dla naprawdę doświadczonych piechurów, ponieważ w samym Skalnym Mieście trzeba jeszcze zrobić sporo kroków, aby zobaczyć najlepsze, co ma do zaoferowania. Dla osób, które nie lubią zawracać sobie głowy organizacją transportu, dogodną opcją będzie z kolei wycieczka grupowa i dojazd autokarem do Adršpach.
Ile kosztuje wstęp do Adršpach?
Osoby, które planują odwiedzić Adršpach – Skalne Miasto, bilety mogą nabyć na dwa sposoby – na miejscu lub online. W pierwszym przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że atrakcja może zostać wyprzedana właśnie przez turystów, którzy dokonali zakupu wejściówki przez internet, a nawet jeśli bilety będą wciąż dostępne, przy kasach mogą być kolejki, zwłaszcza w szczycie sezonu. Warto więc odpowiednio wcześnie nabyć bilet online, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i zagwarantuje wejście na Skalne Miasto. Bilet wystarczy wówczas okazać na telefonie.
W przypadku zakupu biletów na miejscu kluczowe jest pytanie, czy w Skalnym Mieście w Czechach można płacić złotówkami? Otóż tak. Obiekt przyjmuje zarówno złotówki, jak i korony czeskie, ale bardziej opłaca się wymienić wcześniej złotówki na czeską walutę, aby nie przepłacić przy kasach ze względu na niekorzystny kurs.
Ile kosztuje wstęp do Adršpach? Cena atrakcji różni się w zależności od daty zwiedzania, przysługujących ulg czy liczebności grupy. W szczycie sezonu, czyli w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia za bilet normalny trzeba zapłacić 130 CZK, ulgowy 100 CZK, a rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci od 3 do 15 lat) 370 CZK. W tak zwanym sezonie głównym, który trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca i od 1 września do 31 października, wstęp kosztuje odpowiednio 120 CZK, 90 CZK i 340 CZK. Natomiast poza sezonem (od 1 listopada do 31 marca) cena biletu normalnego wynosi 110 CZK, ulgowego 80 CZK, a rodzinnego 310 CZK. Dzieci do lat 3 niezależnie od sezonu mogą wejść do Skalnego Miasta bezpłatnie. A czy można zwiedzać Adršpach z psem? Tak, ale niezależnie od terminu wejścia trzeba zapłacić za towarzystwo czworonoga 50 CZK.
Adršpach – trasy, zwiedzanie
Odwiedzając Skalne Miasto w Czechach, można wybierać spośród kilku tras. Pozwalają one zobaczyć od innej strony Adršpach i atrakcje tego miejsca. Do najchętniej uczęszczanych szlaków turystycznych należą:
- Szlak zielony – rozpoczyna się w Adršpach i prowadzi śladem największych atrakcji, które ma w zanadrzu Skalne Miasto. Trasa daje możliwość podziwiania gotyckiej bramy czy formacji skalnych, takich jak Wieża Elżbiety czy Kochankowie. Pozwala też na wzięcie udziału w rejsie łódką po urokliwym skalnym jeziorku. Przejście zielonego szlaku zajmuje około 2,5 h, a długość trasy wynosi 3,5 km.
- Szlak niebieski (wokół kamieniołomu) – najkrótsza opcja na spacer po Adršpach. Trasa ciągnie się wzdłuż brzegu szmaragdowego jeziorka i umożliwia obejście go dookoła. Jej pokonanie zajmuje tylko 45 minut.
- Szlak żółty – prowadzi przez tzw. wilczy wąwóz, który łączy Skalne Miasto Adršpach i Teplické skály. Przemierzając go, można zobaczyć prawie wszystkie atrakcje masywu górskiego Adršpašskoteplické skály. Ile czasu trwa zwiedzanie Adršpach żółtym szlakiem? W przypadku tej trasy trzeba zarezerwować sobie sporo czasu na przejście, bo aż 5 h, więc jest to opcja dla bardziej doświadczonych piechurów.
Powyższe szlaki są oczywiście tylko ułamkiem tego, co ma do zaoferowania Skalne Miasto. Do innych urokliwych tras zalicza się np. krótszy szlak żółty, pozwalający zobaczyć ruiny zamku Adršpach czy szlak zielony, który prowadzi na Górę Čáp, a następnie ku ruinom zamku Skály. Osoby chcące na własnej skórze przekonać się, czy Skalne Miasto jest trudne, z pewnością zainteresuje wymagająca trasa żółta prowadząca z parkingu i mająca swój koniec w punkcie widokowym Křížový vrch. Na terenie rezerwatu przewidziano także atrakcję dla rowerzystów, a mianowicie czerwony szlak biegnący dookoła całego obszaru. Wszystkie dostępne trasy, zarówno dla rowerzystów, jak i piechurów, zawiera mapa Skalnego Miasta w Czechach, która jest do wglądu na oficjalnej stronie internetowej atrakcji.
Adršpach – noclegi w Vital & SPA Resort Szarotka
Dla osób, które planują zobaczyć Adršpach, noclegi w Vital & SPA Resort Szarotka będą doskonałym rozwiązaniem. Mamy wolne pokoje w Zieleńcu, który znajduje się nie tylko godzinę drogi od Skalnego Miasta, ale jest także świetną bazą wypadową do innych atrakcji położonych po czeskiej stronie granicy, takich jak Sky Walk Dolni Morava czy Nachod. Nie wspominając o dodatkowym udogodnieniu, które czeka na naszych gości – strefie SPA wyposażonej w basen, brodzik, jacuzzi oraz dwa rodzaje saun. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i składania rezerwacji!