Jamrozowa Polana to miejsce dobrze znane miłośnikom narciarstwa biegowego. Położona wyjątkowo atrakcyjnie, zarówno jeśli chodzi o warunki naturalne, jak i otoczenie przyrodnicze, spełnia nawet najbardziej wygórowane oczekiwania, kusząc zarówno zimą, jak i latem. Co oferuje turystom Jamrozowa Polana? Trasy, warunki, dojazd.
Gdzie jest Jamrozowa Polana?
Jamrozowa Polana leży na Wzgórzach Lewińskich, w dolinie pomiędzy szczytami Gajowa (700 m n.p.m.) i Jeleń (800 m n.p.m.). Chociaż jest nieco oddalona od miasta, formalnie znajduje się w granicach Dusznik-Zdrój, dzięki czemu gruntuje ich pozycję jako centrum sportów zimowych. Te znów są tam obecne od dziesięcioleci. W okresie międzywojennym na Jamrozowej Polanie znajdował się między innymi tor saneczkowy i bobslejowy. Do dzisiaj można podziwiać również pozostałości stojącej tam niegdyś skoczni narciarskiej.
Jak aktualnie wygląda Jamrozowa Dolina? Duszniki zlokalizowały tam Centralny Ośrodek Sportu, który stanowi jednocześnie miejsce przygotowań olimpijskich. Działa tam strzelnica licząca 28 stanowisk, a w pobliżu stale utrzymywanych jest kilkanaście kilometrów tras biegowych. Nie trudno także o miejsca noclegowe. Dzięki dogodnemu położeniu, którym wyróżnia się Jamrozowa Polana, nocleg można zaplanować praktycznie w dowolnej części Kotliny Kłodzkiej. Jednym z miejsc szczególnie godnych polecenia jest Vital & SPA Resort Szarotka. Nasze pokoje i apartamenty w Zieleńcu oferują nie tylko wysokiej jakości wypoczynek, ale także dostęp do lokalnych atrakcji. Goszczący u nas mogą korzystać także z wielu udogodnień, w tym darmowego parkingu, kompleksu basenowego, czy usług gabinetów SPA. Już teraz poznaj całą naszą ofertę i zarezerwuj pobyt w dogodnym dla siebie terminie!
Jak dojechać do Jamrozowej Polany?
Tak Jamrozowa Polana, jak i Duszniki, leżą w dobrze skomunikowanym miejscu, co pozwala na bezproblemowy dojazd z różnych kierunków. W pobliżu wiedzie krajowa ósemka biegnąca od Kudowy-Zdrój i Lewina Kłodzkiego na północ, która stanowi jednocześnie część drogi międzynarodowej E67 łączącej Czechy i Łotwę. Natomiast około 1,5 km od Jamrozowej Polany znajduje się granica polsko-czeska.
Jakie trasy biegowe biegną przez Jamrozową Polanę?
Ze względu na to, jak zlokalizowana jest Jamrozowa Polana, trasy biegowe, które przez nią wiodą, stanowią pętlę o długości 1300 m, 2300 m i 3300 m. Cechują się one zróżnicowanym stopniem trudności, jednak jak na ośrodek przygotowań olimpijskich przystało, niekoniecznie należą do najłatwiejszych. Poruszając się nimi, narciarze muszą pokonać wiele podbiegów, zjazdów i ostrych zakrętów. Na uznanie zasługuje także okolica, w której znajduje się sama Jamrozowa Polana. Biegówki w otoczeniu zaśnieżonego lasu to coś, czego koniecznie trzeba spróbować.
Narciarze biegowi decydujący się na szusowanie po Sudetach, mogą skorzystać także z tras innych niż te, które ma do zaproponowania Jamrozowa Polana. Duszniki-Zdrój słyną bowiem z wyjątkowego ich bogactwa. Już w samych Górach Orlickich, w okolicy Zieleńca, jest takich ponad 200 km!
A jeśli nie Jamrozowa Polana? Warunki narciarskie panujące na okolicznych stokach zimą również są doskonałe: Zieleniec i Duszniki-Zdrój – stoki dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Kotlina Kłodzka to prawdziwy raj dla uprawiających narciarstwo klasyczne!
Co robić na Jamrozowej Polanie latem?
Chociaż to przede wszystkim ze sportami zimowymi kojarzy się Jamrozowa Polana, warunki panujące tam latem również zachęcają do aktywności fizycznej. Po stopnieniu śniegu utwardzone odcinki dróg stają się idealne do uprawiania rolkalstwa i nartorolkalstwa. W okolicy znajduje się także wiele kilometrów świetnie utrzymanych tras rowerowych. Jedną z nich jest na przykład Pętla Gajowa wchodząca w skład Glancensis Singletrack.
Co więcej, przez Jamrozową Polanę od Dusznik prowadzi czarny szlak turystyczny biegnący na Kozią Halę (743 m n.p.m.), gdzie krzyżują się liczne sudeckie trasy. Można stamtąd dotrzeć między innymi na Orlicę (1084 m n.p.m.) i Šerlich (1025 m n.p.m.). Z Koziej Hali blisko także do Schroniska PTTK „Pod Muflonem” w Górach Bystrzyckich i schroniska Čihalka znajdującego się w czeskiej części Gór Orlickich. Trasy, które do nich prowadzą, są nie tylko malownicze, ale również niezbyt trudne, dzięki czemu będą idealne dla osób początkujących i rodzin z dziećmi.
Poznaj również inne atrakcje Dusznik-Zdrój i Kotliny Kłodzkiej: Noclegi w Dusznikach-Zdroju i okoliczne atrakcje.