Bystrzyca Kłodzka jest miasteczkiem wyjątkowym, i to pod wieloma względami. To nie tylko historia meandrująca jak przepływająca przez nie Nysa Kłodzka i specyficzna dla poniemieckich miejscowości atmosfera, ale także unikalna architektura, która przyciąga swoim urokiem. Nie można również zapomnieć o otaczającej ją przyrodzie. Z czego słynie Bystrzyca Kłodzka? Co warto zobaczyć, będąc w miasteczku? Poznaj to niezwykłe miejsce razem z nami!
Ile lat ma Bystrzyca Kłodzka?
Z uwagi na wiele niejasności otaczających początki istnienia miasta, trudno jednoznacznie określić, ile lat ma Bystrzyca Kłodzka. Wiadomo jednak, że osadnictwo u styku Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy rozwijało się prawdopodobnie już od XI wieku – najpierw znajdowała się tam osada czeska, później znów, po nadaniu tych ziem rycerzowi Havelowi z Lemberka (XII w.), osada niemiecka. Od jego czasów nosiła też ona nazwę Habelschwerdt i tak też w 1319 roku po raz pierwszy została wymieniona jako miasto królewskie. To jednak nie stało na przeszkodzie, by w dokumentach z 1369 roku miasteczko to było wzmiankowane z języka czeskiego, jako Bystrice. Słowo to oznacza rwący, górski potok.
Natomiast obecna nazwa, Bystrzyca Kłodzka, jest dość młoda. Została zatwierdzona w 1946 roku, kiedy po powojennych roszadach miasto Habelschwerdt znalazło się w granicach Polski.
Z czego słynie Bystrzyca Kłodzka?
Bystrzyca Kłodzka przyciąga wieloma wyjątkowościami. Jednymi z nich są niewątpliwie położenie i poniekąd przez to wymuszony rodzaj zabudowy. Najstarsza część miasta jest zlokalizowana na stromym wzniesieniu u styku dwóch rzek – Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy. Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń, budynki układano tarasowo, co w efekcie dało wyjątkową panoramę miejską.
Z uwagi na to, gdzie leży Bystrzyca Kłodzka i jak ją zbudowano, miasto przedstawia jeden z najciekawszych układów urbarialnych na Śląsku z czasów średniowiecza. Pomimo licznych zniszczeń wojennych, pożarów i katastrof naturalnych miasto zachowało wiele pierwotnych elementów zabudowy. Wciąż można podziwiać między innymi mury obronne z basztami, pozostałości wieży warownej, czy kościół pw. św. Michała Archanioła, który już od XIV wieku jest ozdobą Bystrzycy Kłodzkiej. Atrakcje miasteczka to jednak także późniejsze, bo XVI-wieczne, kamienice mieszkalne, pochodzący z XIX wieku ratusz oraz rzeźby wyobrażające świętych.
Jakie inne ciekawe miejsca można zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Poznaj Kotlinę Kłodzką. Ciekawostki.
Co warto zobaczyć w Bystrzycy Kłodzkiej?
Jeśli chodzi o atrakcje, Bystrzyca Kłodzka i okolice naprawdę mają się czym pochwalić. To nie tylko zabytki architektoniczne, ale także muzea, tereny zielone oraz pobliskie góry z gęstą siecią szlaków turystycznych. Co warto zobaczyć?
-
Stare Miasto i rynek z ratuszem
Stare Miasto i stanowiący jego część rynek to jedne z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc w miasteczku Bystrzyca Kłodzka. Atrakcje, które tam czekają, doskonale oddają jego atmosferę, pozwalając na przemierzanie ciasnych, klimatycznych uliczek prowadzących wprost nad brzegi rzek. Natomiast na samej płycie rynku znajduje się jeszcze ratusz o niebanalnej urodzie, nawiązujący stylem do renesansu florenckiego. W rogu stoi znów barokowa Kolumna Trójcy Świętej.
-
Mury obronne z bramami
Mury obronne to kolejna atrakcja, którą ma do zaproponowania Bystrzyca Kłodzka. Co zwiedzić w przypadku tych zabudowań? Tutaj godna uwagi jest przede wszystkim świetnie zachowana Brama Wodna pochodząca z XIV wieku. Wciąż podziwiać można jeszcze Wieżę Rycerską, którą w XIX wieku przerobiono na dzwonnicę kościelną, oraz Basztę Kłodzką stanowiącą dawniej wieżę bramną Bramy Kłodzkiej.
-
Podziemna Trasa Turystyczna
Atrakcja ta doskonale pokazuje, jak pod względem turystycznym rozwija się Bystrzyca Kłodzka. Trasa została urządzona w pomieszczeniach dawnego browaru i więzienia miejskiego. Daje możliwość zanurzenia się w dość trudnej historii miasta. Odwiedzający mogą zobaczyć tam między innymi piec chlebowy, spacerniak dla więźniów, czy cele, w których wciąż znajdują się rysunki stworzone przez odsiadujących wyroki. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
-
Muzeum Filumenistyczne
To kolejne miejsce, które sprawia, że Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje są wyjątkowe. Znajdujące się przy Małym Rynku Muzeum Filumenistyczne jako jedyne w Polsce gromadzi i udostępnia do zwiedzania przedmioty związane z historią niecenia ognia oraz dziejami regionu. Można tam podziwiać różnego rodzaju zapalniczki, krzesiwa, a także opakowania i etykiety z opakowań zapałek pochodzących nie tylko z Polski, ale i innych krajów świata.
-
Góra Parkowa
Położona przeciwlegle do Starego Miasta Góra Parkowa to częste miejsce spotkań i rekreacji. Jest chętnie odwiedzana nie tylko przez miejscowych, ale i turystów, którzy chcą zobaczyć, jak w pełnej krasie wygląda Bystrzyca Kłodzka. Atrakcje w okolicy, choć równie urokliwe, nie umywają się do niej – widoki rozciągające się z Góry Parkowej są naprawdę spektakularne.
-
Szlaki górskie w okolicy
Otaczające miasto Bystrzyca Kłodzka góry dają szerokie możliwości spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. Dzięki bliskości Gór Bystrzyckich można sobie zaplanować wiele ciekawych wycieczek, w tym na Jagodną (977 m n.p.m.), czy Sasankę (985 m n.p.m.). W okolicy znajduje się także Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnik (1426 m n.p.m.).
Przeczytaj także: Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej. Jakie miejsce wybrać na nocleg?
Chcesz zobaczyć spory kawałek Kotliny Kłodzkiej, a przy tym dać się oczarować temu, co ma do zaproponowania Bystrzyca Kłodzka? Noclegi w Vital & SPA Resort Szarotka będą opcją idealną! Oferowane przez nas pokoje i apartamenty w Zieleńcu zapewniają dogodny dojazd do wielu miejsc w regionie, a przy tym pozwalają na korzystanie z wielu udogodnień, które znajdują się na miejscu w obiekcie. Już teraz przekonaj się, co dla Ciebie przygotowaliśmy i zaplanuj razem z nami swój urlop!
Zdjęcie: Jacek Halicki CC BY-SA 3.0 pl